MAROKO: CESARSKIE MIASTA - SAHARA

MAROKO: CESARSKIE MIASTA - SAHARA

WYCIECZKA 8-DNIOWA

MARRAKESZ – CASABLANCA – RABAT – MEKNES – FEZ – IFRAN – ERRACHIDIA – EFROUD – TINEGHIR – WARZAZAT – MARRAKESZ

TERMIN: wkrótce nowy termin  CENA: 3.495 zł

 

 DZIEŃ 1. BERLIN – MARRAKESZ - CASABLANKA

Transfer do Berlina  na lotnisko, wylot do Maroka o 12.20. Przylot do Marrakeszu o 15.40 i przejazd do hotelu w Casablance, zakwaterowanie, obiadokolacja, czas wolny, nocleg

DZIEŃ  2. CASABLANCA - RABAT – MEKNES – VOLUBILIS - FES

Śniadanie, zwiedzanie CASABLANKI – największego miasta Maroka i jednej z czterech największych metropolii afrykańskich, przejazd przez dzielnice do placu Mohameda V oraz przejazd nad bulwarem do meczetu Hassana II - Meczet został zbudowany na specjalnej platformie nad wodami Atlantyku, posiada 210 m minaret, co sprawia, że jest najwyższym minaretem na świecie. Jest również trzecim, co do wielkości meczetem (po Mekce i Medynie) i jako jedyny z w tym kraju - jest otwarty dla nie muzułmanów. Spacer urokliwymi uliczkami Casablanki gdzie miesza się architektura wpływów hiszpańskich, arabskich oraz art. Deco. Czas wolny. Wyjazd do stolicy Maroka - RABATU, gdzie zaplanowana jest wizyta przy bramie Pałacu Królewskiego, następnie spacer po dzielnicy artystów Kasby Al-Udaja, a także zwiedzanie mauzoleum Mohammeda V. Grób króla wykonany jest z kararyjskiego marmuru i stanowi niezwykły przykład kunsztu i wyjątkowości marokańskiego rzemiosła. Przejazd do MEKNES – królewskiego miasta wpisanego na listę UNESCO, słynącego z majestatycznych bram i murów obronnych, zwanego Wersalem Maroka. Spacer obok monumentalnej Bab al-Mansour – jednej z najbardziej okazałych bram miejskich w Maroku, przejście w okolice starych murów fortyfikacyjnych. Przejazd do VOLUBILIS. Krótkie zwiedzanie ruin starożytnego miasta z kompleksem najważniejszych rzymskich wykopalisk Maroka, figurujących na liście UNESCO. Przejazd do Fesu, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 3. FES

Śniadanie, zwiedzanie FESU - czwartego pod względem wielkości miasta Maroka, a także ośrodka religijnego. Spacer po nowym Fezie z Pałacem Królewskim Dar El-Makhzen (z zewnątrz) oraz po dzielnicy żydowskiej Mellah. Następnie wejście do najstarszej części Fezu El Bali - mediny wpisanej na listę UNESCO - prawdziwego labiryntu ponad 9.500 uliczek, wizyta przy meczecie i uniwersytecie El Karawijjin, dalej przejście do mauzoleum założyciela miasta Mulaj Idrisa I (miejsca te dostępne  jedynie z zewnątrz), wizyta na placu Nejjarine, zwiedzanie szkoły koranicznej tzw. Medersy oraz wizyta w jednej z licznych garbarni skór. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

DZIEŃ 4. MIDELT – PRZEŁOMY RZEKI ZIZ – ERRACHIDIA - ERFOUND

Śniadanie, wyjazd do Erfound przez malowniczo położone miasteczka: Midelt, pięknie położone na granicy między Średnim a Wysokim Atlasem, u stóp góry Djebel Ayachi (3747 m n.p.m.). Następnie przejazd wspaniałą trasą widokową przez przełomy rzeki Ziz (Gorges du Ziz) – to jedna z największych przyrodniczych atrakcji kraju. Przejazd przez Errachidia – miasto zbudowane przez Francuzów wokół fortu Legii Cudzoziemskiej. Przyjazd do położonego na południu Maroka, na skraju Sahary, miasta ERFOUD znanego z wydobywania czarnego marmuru ze wspaniałymi skamieniałościami - spacer. Przejazd do Hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 5. ERFOUD – TINGHIR – WAWÓZ TODRA - OUARZAZATE

Fakultatywnie (za dodatkową opłatą na miejscu): wyjazd jeepami by podziwiać wschód słońca na wydmach Sahary. Na miejscu możliwość przejażdżki wielbłądami. Śniadanie, wyjazd do TINGHIR, miejscowości otoczonej gajami palmowymi, słynnej z produkcji srebrnej biżuterii. Następnie przejazd przez WĄWÓZ TODRA, który ma kilkaset metrów długości, a jego piękne czerwone skały wznoszą się na wysokość 300 m. Przejazd do OUARZAZATE trasą zwaną Drogą Tysiąca Kazb. Zwiedzanie miasta nazywanego „Wrotami Sahary”, dawnej bazy Legii Cudzoziemskiej, a obecnie pleneru dla wielu produkcji filmowych m.in. Gladiator. Przejazd do Hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 6: AIT BENHADDOU - MARRAKESZ

Śniadanie, przejazd do wioski AIT BENHADDOU jednej z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych w Maroku wiosek obronnych (ksar). Stworzona jest na podobieństwo fortu i tworzy całość z sześciu kazb. Możemy podziwiać tu żółte, wykonane z ubijanej gliny budynki, nad którymi górują ruiny warownego spichrza. Ait Ben Haddou jest jednym z najbardziej popularnych miejsc w Maroko, popularne głównie ze względu na Ksar, który jest wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Wyjazd do MARRAKESZU pełnego wrzawy i tajemniczości – zwanego czerwonym miastem ze względu na kolory domów i mediny. Spacer i zwiedzanie: meczet i minaret Koutoubia zwanego duchowym strażnikiem, Grobowce Saadytów – silnej dynastii panującej w XVI wieku, na tę zabytkową nekropolię składają się dwa mauzolea, dziedziniec i ogród. Dalej wizyta w Pałacu El Bahia zwanego też Błyszczącym, a którego dosłowna nazwa oznacza "pałac faworyty", Ogród Majorelle z domem słynnego projektanta mody Yves’a Saint-Laurenta i tropikalną atmosferą bugenwilli, bambusów i hibiskusów. Przejazd do Hotelu, obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 7. MARRAKESZ

Śniadanie, c.d. zwiedzania miasta, spacer po medynie wpisanej na listę UNESCO i Dżamaa Al-Fna – placu Cudów. Jest to największy plac na marrakeskiej medynie i jednocześnie największa atrakcja turystyczna miasta. Można tu spotkać zaklinaczy węży, akrobatów, żonglerów, berberyjskich legendziarzy i „sprzedawców szczęścia”. Plac budzi się wieczorem, pełen egzotycznych dźwięków, rytmów i zapachów. Czas wolny. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg

DZIEŃ 8. MARRAKESZ – BERLIN

Śniadanie – suchy prowiant, wykwaterowanie z hotelu, transfer na lotnisko, wylot o 6.35. Przylot do Berlina o 11.55, transfer do Opola, zakończenie wycieczki

ŚWIADCZENIA:

  • transfer autokarem Opole - Wrocław - Legnica – Berlin - Legnica - Wrocław - Opole
  • przelot samolotem: Berlin – Marrakesz – Berlin, linie lotnicze Ryanair
  • Lot bez cateringu. Bagaż główny 20 kg oraz mała torebka jako bagaż podręczny
  • przejazd autokarem na całej trasie wycieczki
  • zakwaterowanie: 7 noclegów w hotelach 3*/4*, pokoje 2, 3-os.
  • wyżywienie: 7 śniadań bufet, 7 obiadokolacji (serwowane lub bufet), napoje dodatkowo płatne
  • opieka polskojęzycznego pilota
  • ubezpieczenie: KL, NNW i bagaż
  • opłata TFG

UWAGI: Na koszty programowe tj. wstępy (Mauzoleum Mahhomeda V, Szkoła Koraniczna Madrasa Boanania, Meczet Hassana w Casablance, Pałac Bahia i ogrody, Grobowce Saadytów), napiwki, lokalnych przewodników, zestaw Audio-Guide należy obowiązkowo przeznaczyć – 150€. Kolejność zwiedzania ustala przewodnik. Zwiedzanie zabytków z zewnątrz wg programu nie ujętych we wstępach. Cena nie zawiera dopłaty do pokoju 1 – os. Biuro nie odpowiada za zmiany godzin przelotów. Fakultatywnie: Jeep safari - 25€, przejażdżka wielbłądami – ok. 10€.