KUBA ŚLADAMI ŚW. JANA PAWŁA II (16 DNI)

DZIEŃ 1: WYLOT – HAWANA

Transfer na lotnisko, przelot do Hawany, przejazd do hotelu, zakwaterowanie, kolacja, nocleg.

DZIEŃ 2: HAWANA

Śniadanie, zwiedzanie stolicy Kuby rozpocznie się od poznania jednej ze słynnych fabryk cygar. Tutaj dowiemy się wszystkiego o produkcji cygar, które zwijane są od XIX wieku. Po zwiedzaniu fabryki, czas na wyprawę po Starej kolonialnej Hawanie, właczonej do Kulturowego dziedzictwa UNESCO, m. in.: Plac św. Franciszka z Asyżu, spacer po starówce miasta, drogą strych kościołów i Katedry Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, wizyta  fortecy “La Fuerza” – pierwszej twierdzy zbudowanej przez Hiszpanów w XVI wieku, podziwianie Zamków El Morro i La Cabana, które odegrały ważne role podczas inwazji Anglików w 1762 r oraz poznanie tajników systemów zabezpieczeń. Lunch w lokalnej restauracji “El Patio” przy placu katedralnym. Po południu obejrzenie Uniwersytetu Hawańskiego, którego budynek liczy ponad trzy wieki, następnie wizyta na cmentarzu Colon, które zadziwia swoją sztuką architektoniczną. W drodze powrotnej do hotelu wizyta na Placu Rewolucji, gdzie zobaczyć można fresk che Gevary na budynku Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz monument ku czci Jose Marti – najwyższy punkt  w Hawanie liczący 109 m wysokości. Powrót do hotelu, kolacja, czas wolny, nocleg.

DZIEŃ 3: HAWANA – DOLINA VINALES – HAWANA

Śniadanie, przejazd do Doliny Vińales w prowincji Pinar del Rio – ostatnio dodane do listy Światowego Dziedzictwa Narodowego UNESCO – niegdyś ogromny system jaskiń – teraz charakteryzuje się wspaniałymi zaokrąglonymi wzgórzami znanymi jako MOGOTY, pokryte palmami, które można podziwiać tylko na Kubie i w południowo – wschodniej Azji. W drodze do Doliny Vinales wizyta w manufakturze – muzeum Habana Club, gdzie będzie możliwość degustacji słynnego rumu. Zatrzymanie na wspaniałym punkcie widokowym Los Jasmines, gdzie pijąc orzeźwiający koktajl Mojito można podziwiać panoramę doliny Mogotów. Następnie rejs łódką przez indiańską jaskinię “La Cueva del Indio. Lunch na Rancho San Vincente, dania kuchni tradycyjnej. Po lunchu zwiedzanie lokalnego miasteczka farmerskiego oraz spacer po egzotycznej okolicy. Powrót do hotelu, czas wolny, Kolacja ze Wspólnym Biesiadowaniem.

DZIEŃ 4: HAWANA

Śniadanie, poranna wizyta w domu Babalao z Guanabacoa (Ksiądz z Santeria) w rejonie Guanabacoa, gdzie zobaczyć można świątynie Bantu i Yoruba oraz kaplicę San Lázaro, podziwianie religijnych ikon z wizerunkami świętych należących do różnych religi.  Tutaj dowiedzieć się można o religiach i sektach na Kubie, a także za co ci święci są odpowiedzialni. Następnie wizyta w Jaskini Niewolników, gdzie zobaczyć mozna ogromny fresk opisujący historię Afrykańskich niewolników na Kubie od czasów niewolnictwa po dzień dzisiejszy. Lunch w lokalnej restauracji w starej Hawanie. Po lunchu zwiedzanie Nowej Hawany w klasycznych Amerykańskich samochodach z lat 50-tych, zobaczyć można Malecon, dzielnicę Vedado, Plac Rewolucji, 5 Aleję, dzielnicę Miramar i wiele innych. Powrót do hotelu, kolacja, czas wolny, nocleg.

DZIEŃ 5: HAWANA – GUAMA – GIRON – CIENFUEGOS

Śniadanie, wyjazd w stronę Cienfuegos, wizyta w wiosce Guama – gdzie znajduje się replika indiańskiego miasteczka Taino, dowiedzieć się będzie można o życiu pierwszych tubylców, rejs łódką  po okolicy. Lunch w lokalnej restauracji. Następnie przejazd na plażę Giron, zwiedzanie Zatoki Świń, gdzie widoczne są pozostałości incydentu zbrojnego, do którego doszło tu w 1961 roku. Zorganizowana przez CIA inwazja uchodźców kubańskich okazała się całkowitym fiaskiem. W rezultacie tego konfliktu i szeroko zakrojonej nacjonalizacji gospodarki kubańskiej Stany Zjednoczona zerwały stosunki dyplomatyczne z Kubą. Przyjazd do Cienfuegos, zakwaterowanie w hotelu, kolacja, czas wolny, nocleg.

DZIEŃ 6: CIENFUEGOS – TRYNIDAD

Śniadanie, zwiedzanie Cienfuegos – perły południowego wybrzeża Kuby. Miasto założone przez  osiedleńców z Luizjany w 1819 roku, stało się ważnym portem dla eksportu cukru i kaw. Dzięki swej świetnie zachowanej architekturze stanowi jedną z najpiękniejszych atrakcji turystycznych wyspy. Zwiedzanie historycznego centrum Pueblo Nuevo, Parque Jose Marti, katedra, Pasaż Prado – najdłuższy deptak na Kubie, Teatr Terry oraz Palacio de Valle – cudowna kombinacja architektury gotyckiej i weneckiej zbudowana w 1900 dla bogatego kupca. Podziwianie panoramy portu Cienfuegos.

Przejazd do Trynidadu - znanym jako muzeum Kuby, założony przez Diego Velazquesa  w 1514 roku. Brukowane uliczki (wyłączone z ruchu kołowego), dachy kryte czerwoną dachówką oraz liczne kolonialne rezydencje tworzą niezwykle spójną i niepowtarzalną całość. Spacerując po dzielnicy kolonialnej można się poczuć jak w dużej i zamożnej wiosce, zwłaszcza że konie są tak samo powszechnym widokiem, jak samochody. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, wieczorne zwiedzanie miasta – Muzeum architektury, pałace baronów cukrowych, obecnie budynki użyteczności publicznej, więzienie zmienione w centrum kultury, lokalny rynek, Canchanchara – tawerna słynna z lokalnego trunku – mieszanki miodu, cytryny i rumu – możliwość degustacji. Powrót do hotelu, kolacja z All Inclusive, czas wolny, nocleg.

DZIEŃ 7: TRYNIDAD – LOS INGENIOS – ANCON – TRYNIDAD

Śniadanie, przejazd do Doliny Los Ingenios, gdzie zobaczyć można Hacjendę Iznaga i słynną wieżę do obserwacji niewolników, następnie przejazd po plantacji trzciny cukrowej, po trasie wspaniałe krajobrazy. Możliwość zakupów na rynku w Managa Iznaga słynącym z pięknych obrusów. Lunch w restauracji “la torre de Iznaga”, która mieści się w dawnym domu farmerskim. Po lunchu czas wolny aby móc skorzystać z uroków plaży Ancon znajdującej sie 10 minut od miasta. Powrót do hotelu, kolacja z All Inclusive, nocleg

DZIEŃ 8: TRYNIDAD – SANTA CLARA – VARADERO

Śniadanie, przejazd do Varadero, po trasie krótka wizyta w Mieście Santa Clara, które jest miastem – sanktuarium "Che". W czasie wycieczki po mieście, w którym miały miejsce najwspanialsze epizody Kubańskiej Rewolucji, zobaczyć można: Plac Rewolucji - Plaza de la Revolucion i gigantyczny pomnik Ernesto Che Guevary, bohatera i symbolu rewolucji kubańskiej. Miejsce to gromadzi corocznie 500-tysięczne tłumy w ramach obchodów Święta Rewolucji. Pod pomnikiem znajduje się mauzoleum ze szczątkami Che oraz poświęcony jego pamięci wieczny ogień zapalony przez Fidela Castro. Miasto zostało założone w 1689 r. przez mieszkańców Remedios szukających schronienia przed najazdami piratów i inkwizycji. Jako ważny ośrodek przemysłu cukrowniczego, leżące w głębi lądu miasto, zwane "bramą na Wschód" w czasie wielu wojen miało duże znaczenie strategiczne. Możliwość zjedzenia lunchu w lokalnej restauracji. Przyjazd do Varadero, zakwaterowanie w hotelu, kolacja z All Inclusive, nocleg

DZIEŃ 9-14: VARADERO

Pobyt w hotelu Iberostal Playa Alameda 5*

Te dni to okazja do aktywnego wypoczynku lub przyjemnego lenistwa na wspaniałej plaży. Hotelowe atrakcje również dostarczą niezapomnianych wrażeń. Możliwość skorzystania z wycieczek fakultatywnych.

DZIEŃ 15: VARADERO – WYLOT

Śniadanie, lunch, wykwaterowanie z hotelu, przejazd do Hawany na lotnisko, wylot do Polski.

Dzień 16: PRZYLOT

Przylot na lotnisko. Transfer z lotniska.

ŚWIADCZENIA:

Cena obejmuje:

 • transfer autokarem na lotnisko i z powrotem
 • przelot przez jeden z portów europejskich do Hawany – przelot powrotny z Hawany
 • przejazdy klimatyzowanym autokarem,
 • zwiedzanie według programu,
 • zakwaterowanie w hotelach 4*/5* w pokojach 2,3 os. z łazienkami
 • posiłki według programu, na pobycie w hotelu All Inclusive
 • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów zgodnie z programem,
 • serwis wykwalifikowanego przewodnika lokalnego i polskiego pilota
 • ubezpieczenie NNW i KL

Cena nie obejmuje:

 • opłaty lotniskowej obowiązkowej 25 $
 • napojów do lunchu i kolacji (bez opcji All Inclusive)
 • opłat za filmowanie.
 • należy przeznaczyć 50 USD na napiwki dla kierowcy i przewodników 

UWAGI:

 • Msze Św. odprawiane będą w Świątyniach na trasie zwiedzania lub w wyznaczonych pomieszczeniach hotelowych w zależności od aktualnych możliwości.
 • Program jest ramowy. Z niespodziewanych przyczyn kolejność realizacji poszczególnych punktów programu lub niektóre godziny mogą ulec zmianie.
 • Zaleca się paszport ważny min. 6 miesięcy.
 • W trakcie wycieczki zatrzymujemy się w miejscach, gdzie można kupić napoje i posiłki.
 • dopłata do pokoju 1 os. – 260 $
 • Dodatkowo zgodnie ze zmianami w Ustawie z dnia 22 lipca 2016r., od każdej rezerwacji odprowadzana jest składka do UFG na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (dodatkowo płatne 10-15 zł).