CZARNOGÓRA - BAŁKAŃSKA PRZYGODA

 CZARNOGÓRA - BAŁKAŃSKA PRZYGODA

Wycieczka 8 – dniowa

TERMIN:  DO UZGODNIENIA         CENA: OD 3.995 zł

PARK NARODOWY JEZIORA SZKODERSKIEGO – CETINJE – BRAJICI - PARK NARODOWY LOVCEN – KOTOR – MONASTYR MORACA – KANION RZEKI TARY – ZABLJAK – BUDVA - TIVAT – STARY BAR - ALBANIA: SZKODRA - KRUJE

    

 

1 DZIEŃ: WROCŁAW - PARK NARODOWY JEZIORA SZKODERSKIEGO

Zbiórka uczestników na lotnisku we Wrocławiu. Wylot do Czarnogóry. Przylot do Podgoricy. Przejazd w stronę PARKU NARODOWEGO JEZIORA SZKODERSKIEGO, położonego na granicy z Albanią, częściowo poniżej poziomu morza  – największy akwen słodkowodny na Bałkanach. Rejs statkiem po słynnych zakolach rzeki Crnojevića oraz wpłynięcie na „jezioro właściwe”. Na Jeziorze zlokalizowanych jest ok. 50 wysepek zamieszkanych przez ptactwo wodne (m.in. pelikany), a na wielu z nich znajdują się malownicze ruiny monastyrów i zameczków. Drobny poczęstunek na pokładzie statku – miejscowe wyroby regionalne - sery, szynki, oliwki. Po rejsie transfer do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja, czas wolny i nocleg.

2 DZIEŃ: CETINJE – BRAJICI - LOVCEN - KOTOR

Śniadanie, przejazd do CETINJE – historycznej stolicy Czarnogóry. Podczas drogi krótki postój w BRAJICI, gdzie znajduje się taras widokowy, skąd rozpościera się wspaniały widok na Adriatyk i Riwierę Budwańską. Przejazd do Parku Narodowego LOVCEN, założonego w 1952 roku, znajdującego się na granicy dwóch, kompletnie różnych stref przyrodniczych: morza i gór. Spacer po parku. Dalsza podróż do mauzoleum Njegosa, usytuowanego na szczycie wzgórza Jezerski Vrh. Zjazd słynnymi serpentynami – po drodze postój na 2 punktach widokowych, skąd rozpościera się fantastyczny widok na zatokę Boki Kotorskiej.  Dojazd do KOTORU – jednego z najpiękniejszych miast Czarnogóry, wpisanego na listę UNESCO,  zbudowanego z białego kamienia, położonego u podnóża gór, nad zatoką przypominającą norweskie fiordy. Spacer po starym mieście, wspaniale zachowane mury i bramy miejskie. Wieczorem powrót do hotelu, obiadokolacja, czas wolny i nocleg.

3 DZIEŃ: MONASTYR MORACA – KANION RZEKI TARY - ZABLJAK

Śniadanie, przejazd do MONASTYRU MORACA - męskiego klasztoru prawosławnego, położonego malowniczo w kanionie rzeki o tej samej nazwie. Ozdobiony wspaniałymi freskami Klasztor jest jednym z najważniejszych i najpiękniejszych miejsc pielgrzymkowych Czarnogóry. Następnie przejazd w głąb kraju do KANIONU RZEKI TARY - najgłębszego przełomu rzecznego w Europie. Dojazd na słynny most na Tarze, gdzie rozpościera się widok na szczyty pasma górskiego Durmitoru. Na sam koniec przejazd do miejscowości ZABLJAK - zimowej stolicy tego kraju. Spacer nad Czarne Jezioro. Wieczorem powrót do hotelu, obiadokolacja, czas wolny i nocleg.

4 DZIEŃ: BUDVA – TIVAT

Śniadanie, wyjazd do centrum BUDVY. Budva to letnia stolica Czarnogóry, turystyczne centrum Riwiery Budvańskiej z zabytkową starówką pełną wąskich, klimatycznych uliczek. W trakcie spaceru zobaczymy między innymi: Plac średniowiecznych kościołów, katedrę św. Jana, cerkiew Santa Maria in Punta, cytadelę, cerkiew św. Trójcy, mury miejskie, port morski. Czas wolny. Wyjazd do miasta TIVAT. Rejs statkiem po Boce Kotorskiejzwiedzanie miasta Herceg Novi, plażowanie w urokliwej zatoce Žanice (1h pauza), a dla chętnych kąpiel w błękitnej jaskini (10€). Zwiedzanie najpiękniejszego w regionie katolickiego kościoła Gospa od Skrpelja, w którym młodzi z całego świata zawierają związki małżeńskie. Wieczorem powrót do hotelu, obiadokolacja, czas wolny i nocleg.

5 DZIEŃ: DZIEŃ WOLNY - ODPOCZYNEK

Śniadanie, czas wolny, odpoczynek. Wieczorem obiadokolacja. Wieczorek integracyjny przy muzyce z lokalnymi przystawkami. Nocleg.

6 DZIEŃ: STARY BAR

Śniadanie, przejazd do STAREGO BARU - fascynujących ruin wymarłego miasta otoczonego fortyfikacjami. Przejazd pod najstarszą ilowkę w Europie, liczącą sobie ponad 2000 lat. Powrót do hotelu, obiadokolacja, czas wolny i nocleg.

7 DZIEŃ: ALBANIA: SZKODRA - KRUJE

Śniadanie. Przejazd do SZKODRY - to jedno z najstarszych miast Albanii, oraz wcześniejsza stolica państwa. Spacer po centrum oraz urokliwej starówce z kościołem katolickim i meczetem, czas wolny. Przejazd do KRUJE - to niewielkie miasteczko położne na wzgórzu u stóp góry Kruje. Miasteczko to słynie z bohaterskiej przeszłości oraz z imponującego zamku Skanderbrega. Jest to jedno z najstarszych miast w Albanii. Wizyta na starym, historycznym bazarze, zamek Skanderberga, czas wolny. Po zwiedzeniu degustacja tradycyjnej orientalnej kuchni albańskiej w restauracji. Powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

8 DZIEŃ: WYLOT - WROCŁAW

Śniadanie w formie suchego prowiantu,  przejazd na lotnisko, odprawa i przelot do kraju.  Przylot do Wrocławia, zakończenie wycieczki.

 

ŚWIADCZENIA:

  • przelot samolotem Wrocław – Podgorica – Wrocław,
  • bagaż podręczny 5kg i bagaż główny 20 kg
  • 7 noclegów w hotelu **** w pokojach 2/3 os. z łazienkami
  • 7 śniadań w hotelu - bufet
  • 7 obiadokolacji w hotelu z lampką wina
  • Wieczorek integracyjny przy muzyce z lokalnymi przystawkami
  • ubezpieczenie NNW i KL bagaż
  • opieka pilota podczas całej wycieczki
  • parkingi
  • realizacja programu

UWAGI:

Program jest ramowy i kolejność ustala przewodnik. Na koszty programowe tj. bilety wstępów do zwiedzanych obiektów, 2 x rejs statkiem, opłaty rezerwacyjne, taksa klimatyczna, lokalny przewodnik oraz zestawy słuchawkowe - 260 €. Dopłata do pokoju 1-osobowego – 130 EUR/pobyt.